Malý návod nezaškodí
V dnešnej dobe všade hľadáme úsporu, ale je pre nás tiež čím ďalej viac dôležitý dizajn a intenzita svetla. Už sú dávno preč časy, kedy sme sedeli len pri sviečke, ktorá dokázala ožiariť hlavne stôl a do najtemnejších kútov sa absolútne nedostala. Pre prípad sme mali všade zápalky a neskôr aj baterku, keby vypadol prúd. Klasické žiarovky nám skôr komplikovali život. Teraz už sú úplne iné trendy.
Je na čase nájsť si riešenie priamo na mieru a potom už nám zostáva len nákup a inštalácia. Širokú ponuku nájdeme napríklad na stránkach https://www.ledprodukt.sk/13-led-pásiky-5m, kde si snáď vyberie každý.
Ak nie ste práve technicky zdatní, môžeme vám trochu pomôcť s prípravou a inštaláciou led pásikov. Podrobnejšie sa tak zoznámite s každou ich časťou a následným využitím. Sú to moderné osvetľovacie prvky, ktoré sa hodia do každej domácnosti. Sú predovšetkým úsporným a dekoratívnym riešením a aj vy nájdete určite ten najvhodnejší pre vás.
Čo je vlastne led pásik?
Je to samostatný ohybný pásik, na ktorom sú umiestnené diódy, predovšetkým v SMD prevedení. Vďaka svojej konštrukcii sú naozaj veľmi dobre ohybné a hodia sa tak aj na miesta, kde by bolo veľmi zložité umiestniť vhodné svietidlo. V ponuke na internete nájdete najčastejšie tie o šírke 8 až 10 mm a to v rôznych farebných prevedeniach. Zoznámite sa tak s holými alebo i vodotesnými variantmi, záleží kam ich hodláte umiestniť.
Ako veľmi svieti?
V obchodoch na internete môžete nájsť videá, kde sú demonštrované ich vlastnosti. Tak budete mať aspoň predstavu, ako fungujú za bežnej prevádzky. Nebude potom pre vás problém vybrať ten správny.
Ako ho strihať?
V podstate si vystačíte aj s obyčajnými nožnicami. Niektorí z radov domácich majstrov majú ale určite aj elektrické štiepačky. Na vopred vyznačenom mieste potom môžete strihať. Tu sú umiestnené napájacie piny, ktoré slúžia k samotnému napájaniu. Zvyčajná minimálna dĺžka určená na odstrihnutie je pritom 5 cm, čo umožňuje získanie pomerne presnej požadovanej dĺžky.
A čo lepenie?
Sú vybavené špeciálnym povrchom, ktorý nemá žiadny problém priľnúť kamkoľvek si zaumienite. V prvom rade je nutné povrch očistiť. Stačí len oddeliť kryciu časť a nalepiť. Veľmi dobre držia na nábytku, plastu alebo aj keramickom povrchu. Nedávala by som ale na stenu, pretože tá sa môže časom začať odlupovať. Ak samolepiaca vrstva chýba, môžete to vyriešiť napríklad pomocou silikónu.
Pripojenie k zdroju
A sme u konca, teraz už len stačí pripojenie a je všetko hotové. Informácie o napájaní nájdete pri každom výrobku zvlášť. Väčšinou stačí len pripojiť k prvému segmentu a môžete svietiť. Toto by som ale nechala skôr pre manžela alebo skúseného človeka, ktorý vie, ako si poradiť.